"למה להשתתף בקבוצה?" תשובות לשאלות של הורים לילדים עם לקויות למידה

מצליחנים רבים מספרים שכילדים הם חוו קשיים שנבעו מלקויות למידה ומיחס החברה אליהם. הם מצביעים על מישהו, בדרך כלל הורה, שהאמין בהם, עודד אותם ועזר להם להתגבר ולהתקדם.

מסתבר שיש דרכים רבות להגדיר הצלחה ואפשרויות רבות להצטיין, וישנן תכונות נסתרות שאינן נספרות, ולא בהכרח מפריעות לחיות חיים מספקים ושמחים.
את הסיפורים האלה שומעים הורים לילדים עם לקויות למידה בדיעבד. לפעמים מאוחר מדיי, אחרי שהתמקדו במתן טיפולים שונים לילדים ונותרו מודאגים ולעיתים חסרי אונים.
הדאגה המשותפת להורים לא פחותה בעוצמתה מהקשיים של הילדים.
הרצון לעזור,עד כדי ביטול הקושי של הילדים, הוא לא הפתרון.
אז מה כן?
השתתפות בקבוצה ייעודית להורים לילדים עם לקויות למידה.

מה מבנה הקבוצה ותדירות המפגשים?

קבוצה של כשניים עשר הורים, זוגות או יחידים, שמתכנסת אחת לשבוע לשעה וחצי במשך עשרה שבועות.

מה מטרת הקבוצה?

המטרה של הקבוצה ביחד, ושל כל אחד מחבריה לחוד, היא ליצור שינוי אצל ההורה ובאמצעותו לנווט את הילד להתמודדות יעילה עם הקשיים.
כל הורה בוחר את התחום, מידת השינוי והכיוון אליו הוא מבקש להתקדם. ומכיוון שכל אדם נמצא במצב נתון בחיים הוא יכול להתקדם ממנו לטובת רווחתו ולרווחת ילדיו.

במה ייחודית קבוצה?

היתרון בעבודה בקבוצה נובע מכך שלקבוצה יש כוח המוגדר כגורמים תרפויטיים (הכוחות המרפאים) שמסווגים לקטגוריות: תמיכה, למידה בינאישית, מודעות רגשית, רכישת תובנות, פיתוח מערכות יחסים והתמקדות בזולת וגם תועלת כלכלית. כל חבר בקבוצה מהווה "מכפיל כוח" להורים האחרים. מתוך כך, השינוי עשוי להיות אפקטיבי ביותר.

מה מלמד המחקר על השתתפות הורים בקבוצה?

מחקר שפורסם בשנת 2018 מצא שכאשר ההורים מועצמים הם מסוגלים להעצים את ילדיהם, לאפשר להם להתנסות, לחוות, להשתחרר מבלי לחשוש לעצמם ולהורים. בנוסף, ילדים להורים שהשתתפו בקבוצות הראו שיפור במדדים הרגשיים וההתנהגותיים לעומת ילדים להורים שלא השתתפו בקבוצות.

מי עוד במשפחה יכול להיתרם מהשתתפות בקבוצה?

בנוסף להורים או ההורה המשתתף, בן, בת הזוג, הילדים האחרים וכן בני המשפחה המורחבת, סבים, סבתות.

באילו אמצעים עובדים בקבוצה?

בדרך כלל משוחחים, אבל גם צופים בקטעי סרטים ומנתחים אותם, מתנסים במשחק תפקידים משתמשים ביבליותרפיה ועוד.

מה מרווחים מהשתתפות בקבוצה?

הורדת מתח ולחץ, קבלת תמיכה, החזרת שליטה לתחומים בהם היתה הרגשה שהיא נשמטת. השתתפות בקבוצה עשויה גם להיות נקודת מפנה, מ"מגיעים בגלל הילד" ל"מגיעים בזכות הילד". זוהי הזדמנות להיכרות מחודשת עם הילד ולמתן תמיכה משמעותית ויעילה.
לסיכום, דיוויד ברוקס כתב "הם לא נולדו גאונים. הם לא בורכו בכישורים יוצאי דופן. הם נראו בסדר גמור, אבל לא היו מצטיינים. איש לא אמר עליהם בצעירותם שנועדו לגדולה ובכל זאת הם זכו להצלחה. איך הם עשו את זה?" להבנתי, בזכות ההכוונה והתמיכה של ההורים שלהם.

לשיתוף

דילוג לתוכן