מטפלת, משפחתון, מעון – איך לבחור מסגרת לתינוק?

ברוב המשפחות קיים המושג חופשת לידה.

אמא או אבא מתפנים מהעבודה ונשארים עם התינוק למשך תקופה קצרה או ארוכה. בהתחלה ישנה אופוריה קלה בגלל שהיום יום השתנה.
לא עוד קימה ויציאה חפוזה לעבודה, אלא התנהלות בבית רגועה.
אמנם התינוק מכתיב את לוח הזמנים, אך עדיין נותר המון זמן ביניים, בין האכלה להשכבה לטיול בגינה.

חופשת הלידה בין אם קצרה או ארוכה מסתיימת בשל העובדה שההורה צריך לשוב לעבודה.

כבר לפני כן הדילמה מעסיקה, מה עדיף? לאיזו מסגרת את התינוק להכניס?

שלושת האפשרויות שאסקור כעת נבחרו לפי הקריטריון:

היחס בין מספר המבוגרים למספר הילדים במסגרת. להערכתי, זהו קריטריון מכריע בבחירת מסגרת לפעוטות, מכיוון שהוא משפיע על התפתחותם.
קריטריונים נוספים כמו עלות, מרחק מהבית והגישה החינוכית במסגרת מכוונים את ההורים בבחירתם והם משניים בחשיבותם.

מטפלת תטפל בתינוק באופן פרטני, "אחד לאחד". היתרונות הנובעים מכך נוגעים להיענות לצרכי התינוק מבלי שיצטרך להמתין להאכלה, להחלפת חיתול או להשכבה.
תהליכי הוויסות יתפתחו לפי הקצב שלו והתינוק צפוי להיות רגוע ונינוח כשסדר היום מתנהל לפי צרכיו.
מבחינת ההיגיינה, טיפול פרטני מונע חשיפה והידבקות התינוק במחלות של ילדים אחרים.
בריאות טובה בשנים הראשונות, תורמת להתפתחות תקינה והשגת אבני הדרך התפתחותיות במועד.
מטפלת שתגיע לביתכם, תאפשר לכם ההורים לצאת מבלי להעיר את התינוק, להלביש ולהאכיל אותו במידה ועדיין ישן בשעת היציאה שלכם מהבית. גם כאן, הקצב יהיה של התינוק ולא יוכתב על ידי גורמים אחרים.
במידה והתינוק מובא לבית המטפלת תהיה ההתארגנות בבוקר כמו ליציאה למסגרת אחרת.
מטפלת מנוסה תעקוב אחר התנהגות התינוק ותזמן לו גירויים התואמים את הצרכים ההתפתחותיים שלו. תינוק שמתחיל להתהפך יושכב על משטח רחב בבגדים קלים כדי שיצליח לבצע היפוך בקלות, תינוק שמנסה לזחול יומרץ עי-ידי הצבת חפצים צבעוניים מולו, תינוק שהתרומם לישיבה יקבל עידוד מילולי, יופי הצלחת!

במשפחתון ובמעון, היחס הוא בדרך כלל מבוגר אחד לשלושה עד חמישה תינוקות.
יש במסגרות אלה סדר יום קבוע המוכתב ע"י גיל התינוקות והצרכים ההתפתחותיים שלהם כמו מספר ארוחות והשכבה לשינה גם בשעות הבוקר. יחד עם זאת, לא מתאפשרת התייחסות פרטנית לצרכיו של תינוק מסוים.
במסגרות אלה ישנה פעילות כמו השמעת שירים מלווים בתנועות וליווי התפתחותי. במעון ובמשפחתון יתרגל התינוק לחברת תינוקות אחרים, גם אם עדיין אינו יודע לשחק איתם וכן יסתגל למספר דמויות מטפלות. ההזדמנות למפגש חברתי בגיל מוקדם, עשויה לאפשר לתינוק להתפתח חברתית ולמנוע את החשדנות המאפיינת תינוקות במפגש עם פרצופים חדשים.
תינוקות השוהים במעונות ובמשפחתונים מסתגלים גם לרעשי רקע הנובעים מנוכחות אחרים ואינם מתעוררים מכל רחש בסביבתם. עם כל זאת, במסגרות ישנה חשיפה ואפשרות להידבקות במחלות ואם התינוק חולה על ההורים לדאוג להשגחה ביתית עד החלמתו.

קריטריונים נוספים בבחירת מסגרת לתינוק הינם המלצות ופיקוח. בבחירת מטפלת נעזרים ההורים בהמלצות של המעסיקים הקודמים מהם הם מקבלים חוות דעת. בכל מקרה, העסקת מטפלת הינה הסדר פרטי שאינו מפוקח. לעומת זאת, המעונות הציבוריים ששייכים לרשויות המקומיות, לויצו ולנעמת מפוקחים מבחינת כשירות כוח האדם המועסק בהם, איכות המזון והמבנה. משפחתונים ומעונות בבעלות פרטית אינם מפוקחים בדרך כלל ועל ההורים לבדוק המלצות של הורים ששלחו את ילדיהם למסגרות אלה בשנים קודמות.

לסיכום, ההמלצות העיקרית להורים לקראת קבלת החלטה על סידור לילדם הן:

מטפלת – בנוסף לקבלת המלצות, להזמין אותה לביתם ולהיפגש בכמה הזדמנויות, לבקש ממנה להחזיק את הילד, לשחק איתו, להאכיל, לרחוץ אותו ולהתבונן באינטראקציה בינה לבין התינוק.
משפחתון, מעון – לבקר בכל אחד מן המקומות מספר פעמים, ולאסוף את מקסימום המידע. לערוך רישום מסודר של הנתונים, של היתרונות והחסרונות של כל מקום ולשקלל עם ההמלצות שקיבלו.
כך תתאפשר קבלת החלטה שקולה, אחראית וטובה.
עם כל זאת, ההורים חייבים לעקוב אחר התנהגות התינוק ולוודא שהוא מטופל היטב ומצב רוחו טוב.
בנוסף, אינטואיציה של הורים תמיד מוסיפה ממד בלתי ניתן להסבר או כימות –
היעזרו במה שאתם מרגישים!

לשיתוף

דילוג לתוכן