"בחזרה לשגרה" – איך להבנות הרגלים לקראת שנת הלימודים?

לקראת סיום החופשה כשבאוויר כבר סתיו, החצבים פורחים והימים מתקצרים, מרגישים שהגיע הזמן להתחיל בהכנות.

צירוף המילים "חזרה לשגרה", מביע משהו ייחודי לכל אחד מבני המשפחה.

אתם ההורים וודאי מצפים להקלה, סדר החיים המשפחתי יחזור למסלול קבוע ושפוי והמתח ירד. לילדים כל שנה היא התחלה חדשה. להם, שהיו מנותקים חודשיים מבתי הספר והגנים, יש צורך בהכנה ובחזרה מדורגת לשגרה.
כדי להרגיע את ההתרגשות והתזזיתיות שהיו מנת חלקנו בחופשה, ראוי להכנה להתקיים בתחומים רבים ככל האפשר.

בתחום הפיזי

השינויים במזג האוויר והתארכות שעות החשכה יוצרים מציאות משתנה ומאפשרים הקניית הרגלי שינה מאוזנים. השינה בגיל הילדות, מעבר להפגת עייפות, חשובה ביותר היות ובמהלכה מתרחשים תהליכים שמשפיעים על הפרשת הורמוני הגדילה והשובע, על מאזן רמות הסוכר בדם, על הרגעה של מערכת העצבים ומאפשרים ניקוי חומרים מזיקים מתאי הגוף.
לכן, חשוב להקפיד הקפדה יתרה על שעות קבועות להירדמות ויקיצה כדי שביניהן יהיו לפחות שמונה שעות שינה.

הרגלי האכילה צריכים לעבור רענון ועדכון, כדי שלאחר החופשה תהיה חזרה לשגרת אכילה מאוזנת ובריאה. אפשר להשיג זאת על-ידי תכנון מוקדם עם הילדים לגבי ההעדפות שלהם מה לאכול.
ההורים צריכים להקפיד על סדרי הארוחות. להגיש ארוחת בוקר לפני היציאה למסגרות החינוכיות, לארוז אוכל בכמות סבירה לאכילה בבית הספר ולוודא שארוחות הצהרים והערב מזינות ומתקיימות בקביעות.
ההתארגנות בבוקר כרוכה בבחירת לבוש ועמידה בכללי התלבושת האחידה. בהתחלת שנה, יחד עם רכישת התלבושת כדאי שוב לסדר עם הילדים את הארון ולייחד מקום נפרד לבגדים שאינם נלבשים לבית הספר. וכן להכין בכל ערב את הבגדים למחר.

בתחום הקוגניטיבי

רכישת הציוד לבית הספר מהווה בבתים רבים חגיגה, אליה כדאי להוסיף התייחסות להרגלי למידה. ביסוס או שינוי הרגלי למידה בבית (על שיעורי הבית אכתוב בנפרד) חשוב ונחוץ בתחילת שנה. מומלץ לתת לילדים משימת קריאה יומית, דיווח על מה שקראו בסיפור או ציור. אפשר לתרגל כתיבה ולשלב זאת בהכנת תפריט האוכל המועדף למשך שבוע.

בתחום החברתי

יש מי שממשיכים עם קבוצת החברים מן השנה החדשה ויש מי המתחילים בקבוצה חדשה. לעיתים יש חששות לגבי: מי יהיו החברים? על-יד מי אשב? עם מי אשחק/אבלה בהפסקה?
לכן מומלץ מיד כשיש שיבוצים, להפגיש את הילדים עם חברים לקבוצה, לאפשר להכיר ולהתחבר במסגרת הבית. היכרות כזאת, תהיה קרש קפיצה להתחלה חברתית בטוחה.

בתחום הרגשי

ילדים שונים ברמת הרגשיות שלהם למצבי שינוי. יש ילדים שמצליחים לעבור ממצב למצב בלי קשיים. לעומתם, ישנם כאלה ששינויים גורמים להם מתח וחרדה.
לכן, כדאי להכין אותם לקראת הבאות באופן מסודר. ללכת לבקר בגן/ בבית הספר גם כשסגור ולהכיר את הסביבה.
לראות את המקום ובמידת האפשר להסביר את ההבדל בין מה שרואים עכשיו למה שיהיה כשכולם יהיו במקום.
היכרות וידיעה איפה המקום מפיגה חששות ומסייעת להסתגלות.
אחר-כך, כדאי לשאול מה היה בגן /בבית הספר, כדי לוודא שהילדים מוצאים אוזן קשבת לחוויות שלהם ויכולים להיעזר בעת הצורך.

בטיחות

הדאגה לבטיחות ובטחון הילדים בסיסית ומשותפת לכל ההורים. לצד ההתפתחות הטכנולוגית שמסייעת להיות בקשר ובבקרה, ישנן סכנות שנובעות מאורח החיים העכשווי. ארגון בטרם מאגד תחומי חיים רבים וטווח גילאים רחב בו הוא מדריך את ההורים. מומלץ לקרוא אחת לכמה זמן את ההמלצות באתר, להתרשם מהחידושים לקבל החלטות שנוגעות לביטחון ובטיחות הילדים מראש – בטרם.
תהליך כזה ימלא שתי מטרות, יפחית את הסיכונים לילדים ויקל את הדאגות של ההורים.
לסיכום – הבניית שגרה יעילה תלויה בהתייחסות לארבעת תחומי ההתפתחות של הילדים: התחום הפיזי, התחום הלימודי, התחום החברתי והתחום הרגשי. פעולות של ההורים בכל אחד מהתחומים נחוצות כדי שהילדים יתפתחו באופן מיטבי. כל זה דורש מההורים תכנון, ועשייה מרובה ששכר רב בצידה והוא הרגשה טובה ונעימה בבית ובמשפחה.

אני מקדישה לכולכם את השיר הסיני ומאחלת לכולם הבניית שגרה מוצלחת ונעימה.

אם יש אור בנשמה
יהיה יופי באדם,
אם יש יופי באדם
תהיה הרמוניה בבית,
אם יש הרמוניה בבית
יהיה סדר באומה,
אם יש סדר באומה
יהיה שלום בעולם !
(מקור לא ידוע)

בהנאה ובהצלחה,
ד"ר דימונה יניב

הכתבה נכתבה בלשון זכר מטעמי נוחות. כל ההמלצות תקפות גם לילדות.

לשיתוף

דילוג לתוכן